تبلیغات
صحنه - مطالب فروردین 1390
سه شنبه 23 فروردین 1390

نیروگاه بوشهر

   نوشته شده توسط: آرش گلستانی    نوع مطلب :اقتصادی ،سیاسی ،

به گزارش سرویس سیاسی برنا، نیروگاه اتمی بوشهر اولین نیروگاه تولید سوخت هسته‌ای ایران است که با همکاری روسیه ساخته شده است.مراحل ساخت و آغاز به کار این نیروگاه افت و خیزهای بسیاری داشت که در این گزارش نگاهی اجمالی به آن خواهیم داشت.

تاریخچه

در سال ۱۳۵۵، ۲ سال بعد از تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران، این سازمان با بخش تکنولوژی و تحقیقات سازمان انرژی اتمی آلمان غربی موافقتنامه‌ای برای همکاری‌های بلند مدت امضا کرد و در پی آن شرکت "کرافت ورک یونیون" یکی از شرکت‌های وابسته به زیمنس آلمان ساخت ۲ واحد نیروگاه اتمی هر یک به توان اسمی ۱۲۹۳ مگاوات و توان خالص ۱۱۹۶ مگاوات را در بوشهر برعهده گرفت.

اما در سال ۱۳۵۷ در شرایطی که حدود ۷۵ درصد از واحد اول و ۶۰ درصد واحد دوم نیروگاه ساخته شده بود با پیروزی انقلاب در ایران طرف آلمانی کار بر روی پروژه را متوقف کرد.

دولت ایران از شرکت آلمانی در دادگاه بین‌المللی شکایت کرد که براساس رای ۱۳ مارس ۱۹۸۲ دادگاه بین‌المللی، مقرر شد، کلیه قطعات و دستگاه‌های ساخته شده دو نیروگاه بوشهر تا آن زمان، به اضافه نیمی از سوخت هسته‌ای به مالکیت ایران درآید و پیمانکار موظف شد که این قطعات را به صورت تحویل در بندر بوشهر، به ایران تحویل دهد.

در دهه ۶۰ بار دیگر کار درنیروگاه بوشهر از سر گرفته شد، اما همزمان با حضور کارشناسان آلمانی در نیروگاه، حمله موشکی عراق به بخشی از ساختمان نیروگاه بوشهر، آلمان را از ادامه پروژه منصرف کرد.


در اوایل سال ۱۳۶۸ با سفر علی اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهور وقت به روسیه، موافقتنامه همکاری هسته‌ای میان دو کشور تدوین شد و متعاقب آن در ۲۴ اوت سال ۱۹۹۲ (۲ شهریور ۱۳۷۱) موافقتنامه کاملی از همکاری‌های هسته‌ای ایران و روسیه امضا شد.

در نوامبر ۱۹۹۴ قرارداد تکمیل واحد اول نیروگاه بوشهر ایران و روسیه به امضا رسید. به موجب این قرارداد مقرر شد ساخت نیروگاه تا پایان ۲۰۰۰ به پایان برسد. این قرار داد در ژانویه ۱۹۹۶ میان سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت اتم استوری اکسپورت روسیه اعتبار اجرایی پیدا کرد.طرف روس متعهد شد تا سال ۲۰۰۰ ساخت نیروگاه را به پایان برساند. همچنین ایران متعهد شد، پسماند سوخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر را به روسیه بازگرداند.

تاخیر 10 ساله در تکمیل پروژه

با وجود اینکه زمان آغاز به کار نیروگاه اتمی بوشهر از سوی مقامات روسیه سال 2000 اعلام شده بود،ولی خلف وعده های مکرر روس ها تا حدود 10 سال ادامه داشت.

اسفند 87- آزمایش موفقیت آمیز نیروگاه با سوخت مجازی

سرانجام با پایان یافتن عملیات نصب تجهیزات بخشهای مختلف نیروگاه اتمی بوشهر، راکتور این نیروگاه نیز اسفند ماه 87 با سوخت مجازی آزمایش شد. آقازاده رئیس سازمان انرژی اتمی وقت جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد با پایان یافتن مرحله پیش راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر، این نیروگاه در آینده نزدیک بخشی از برق مورد نیاز کشور را تأمین کند.

سرگئی کرینکو رییس سازمان فدرال انرژی اتمی روسیه نیز در این مراسم با بیان اینکه مراحل احداث این نیروگاه اتمی به پایان رسیده است و ما هم اکنون در مرحله پیش راه اندازی هستیم که این عملیات ، ترکیبی از فرایندی پیچیده است ، ابراز امیدواری کرد : با آزمایش نرم افزاری نیروگاه اتمی بوشهر مرحله اصلی تولید انرژی در این نیروگاه به زودی آغاز شود.


چندی بعد منوچهر متکی وزیر امور خارجه وقت نیز شهریور 88 را زمان نهایی اتمام نیروگاه بوشهر اعلام كرد. 2 ماه مانده به این زمان (تیر ماه) سخنگوی اتم استروی اكسپورت، مشكلات مالی را برای زیرپاگذاشتن تعهدات روسیه بهانه كرد و پس از او وزیر انرژی روسیه هم گفت كه تا پایان سال 88، كار تكمیل این نیروگاه به پایان نخواهد رسید.


روزهای پایانی اسفند 88 از سوی مقامات هسته ای ایران اعلام شد نیروگاه بوشهر كه ساخت و تكمیل آن از اواسط دهه 90 میلادی با مشاركت روسیه در حال انجام است، تابستان 89 سرانجام به بهره‌برداری خواهد رسید.


تابستان 89 -راه اندازی رسمی و آغاز روند سوخت گذاری به نیروگاه

در روزهای پایانی تابستان 89 خبرگزاری ریانوستی روسیه از راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر در 21 اوت (30 مرداد) خبر داد. ریانووستی این خبر را به نقل از سرگئی نویکوف مسئول روابط عمومی "روس اتم"(سازمان انرژی اتمی روسیه)منتشر کرد.

بر همین اساس و با تایید مقامات کشورمان راه اندازی نیروگاه اتمی با سوخت گذاری رسمی در تاریخ 30 مرداد آغاز شد که با مراسم باشکوهی همراه بود و در آن به طور نمادین پایان آزمایش نیروگاه اتمی نمایش داده شد. در این مراسم هیئت روسی به سرپرستی "سرگئی کرینکو" مدیر کل روس اتم و "علی اکبر صالحی" معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران شرکت داشتند. بنابراین در روز 30 مرداد 89 سوخت اصلی نیروگاه اتمی بوشهر به استخر جنب قلب راكتور منتقل شد.


کرینکو: راه‌اندازی فیزیکی نیروگاه بوشهر یک واقعیت مهم است

سرگئی کرینکو، رییس روس اتم در سخنرانی در مذاکرات کاری‌اش با علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی گفت: امروز برای ایران و روسیه روز مهمی است و ما شاهد آغاز مرحله راه‌اندازی فیزیکی نیروگاه اتمی بوشهر هستیم.

وی گفت: نیروگاه بوشهر نیروگاهی ویژه است که مشابه آن در دنیا نیست. ساخت این نیروگاه از 1974 تاکنون به طول انجامیده است که زمان زیادی از آن می‌گذرد. کارشناسان روسی توانسته‌اند تجهیزات این نیروگاه را بر روی سازه‌هایی که از قبل وجود داشته است، بنا کنند.


ادامه مطلب

سه شنبه 16 فروردین 1390

مبلغ قرارداد كرش

   نوشته شده توسط: آرش گلستانی    نوع مطلب :ترین ها ،اقتصادی ،ورزشی ،

کرش، مرد 9 میلیون دلاری فوتبال ایران مبلغ قرارداد مرد پرتغالی فاش شد

کرش، مرد 9 میلیون دلاری فوتبال ایران

لقب گران‌ترین مربی تاریخ ایران به کرش رسید
در حالیکه تلاش های زیادی از سوی رسانه ها برای کشف مبلغ قرارداد کرش شده، اما هنوز فدراسیون مبلغ مورد نظر را اعلام نکرده است.


دوشنبه 1 فروردین 1390

نوروز

   نوشته شده توسط: آرش گلستانی    نوع مطلب :اجتماعی ،